Ale nie! Kde je JavaScript?
Váš webový prehliadač nemá povolený JavaScript alebo nepodporuje JavaScript. Ak chcete správne zobraziť túto webovú lokalitu, povoľte JavaScript vo svojom webovom prehliadači, alebo inovujte na webový prehliadač, ktorý podporuje JavaScript.
Kto je online
Hostí online 5
Užívateľov online 0

Celkom členov: 3
Najnovší člen: AlbyI
Články

Slovensko, Slováci



„Slováci boli kedysi veľký národ, rozprestierajúci sa na väčšine Dunajskej kotliny. Historickým potvrdením je napríklad aj Regensburgská listina kráľa Ľudovíta Nemca z roku 860, ktorá nazýva Pribinovo kniežatstvo ako „Slougenzin marcha“ vo fonetickom zápise ako Slovenskú zem. Dosvedčuje to, že už v 9. stor. sa krajina Slovenov volala „Slovenčina“ v gramatickom tvare, ktorý ešte i dnes používame v pojme „otčina“. Je to zatiaľ najstaršie geografické označenie Slovenska.“


Autor hovorí o starobylosti a o čistote nášho jazyka, teda náš jazyk je bez prímesí, ktoré by mohli vzniknúť napríklad migráciou. Veľmi zaujímavé je slovo PLESO /vid mapa BALATON/ Plínius spomína už v 1 storočí dnešný Balaton ako PELSO. A pretože Rimania nevedia tak dobre artikulovať tak im robí problém vyslovovať slovo, ktoré obsahuje veľa spoluhlások /v slove pleso sú to prvé dve spoluhlásky PL/ preto si slovo PLESO upravili, no dôležité je to, že na rímskych mapách sa dnešný Balaton ešte v 4 stor. píše stále ako PELSO. Po slovensky PLESO, podotýkam, že slovo pleso je slovenský endemický výraz a to dokazuje, že Slováci sú v dunajskej kotline minimálne od 1. storočia, určite vieme, že v 5. stor. sa podával istému úradníkovi v tokajskej oblasti MEDOVEC, zároveň chcem upozorniť, že slovenčina obsahuje 25 000 kmeňových slov kým napr. latinčina len 10 000.

Stanislav Jesenský SLOVANIA

IvanI 16 August 2024 73 prečítaní 0 komentárov 0 hodnotení Tlačiť

0 komentárov

Zanechať komentár

Prihláste sa, ak chcete napísať komentár.
  • Žiadne komentáre neboli uverejnené.


Hodnotenie je k dispozícii iba členom.

Prosím, Prihlásiť sa alebo Registrácia pre hlasovanie.
Perfektný! (0)0 %
Veľmi dobrý (0)0 %
Dobrý (0)0 %
Priemerný (0)0 %
Biedny (0)0 %
Prihlásenie
Ešte nie ste členom? Kliknite sem a zaregistrujte sa.
Zabudli ste heslo?